ÇEVRİMİÇİ İŞLEMLERZİNCİR MARKETLERİN SEBEP OLDUĞU HAKSIZ REKABET ETO TARAFINDAN BAKANLIĞA İLETİLECEK

ETO Başkanı Metin Güler, A’dan Z’ye her ürünü satan zincir marketlerin sebep olduğu haksız rekabeti önlemek için TOBB nezdinde girişimde bulunduklarını ve konuyu bakanlık düzeyine taşıyacaklarını kaydetti.

 

ETO Başkanı Metin Güler, zincir marketlerin sebep olduğu haksız rekabet hakkında açıklamada bulundu. Gıda satışı için kurulan zincir marketlerin faaliyet alanları dışında hareket ederek A’dan Z’ye her ürünün satış noktası haline geldiğini söyledi. Zincir marketlerinin neredeyse her köşe başında yer aldığını belirten Güler, bu marketlerin gıda ürünü dışında elektronik eşya, mobilya, kırtasiye, sağlık ürünleri, kırtasiye malzemeleri, beyaz eşya ve zücaciye ürünlerini satmaya devam ederek haksız rekabete sebep olduğunu dile getirdi.

 

Haksız rekabet engellenmezse tüccar da vatandaş da mağdur olacak

 

Mobilya, elektronik eşya, sağlık ürünlerinde satışların uzmanlarca yapılması ve satış sonrasında destek verilmesi gerektiğini kaydeden Güler, zincir marketler nedeniyle satış sonrasında destek alması gereken tüketicinin de mağdur olduğunu söyledi. Zincir marketlerde gıda ve temizlik ürünleri dışında başka bir ürünün satışına izin verilmemesi gerektiğini belirten ETO Başkanı Metin Güler, yaşanılan haksız rekabet engellenmezse hem tüccarın hem de vatandaşların sorun yaşamaya devam edeceğini kaydetti.

 

Rekabet eşitsizliğinin önlenmesi için TOBB nezdinde girişimlerde bulunduk

 

Zincir marketlerin istediği yerde faaliyet gösterip her ürünü satarak, birçok sektördeki yerel markaları ve tüccarı kayba uğrattığını belirten ETO Başkanı Metin Güler, yaşanılan bu rekabet eşitsizliğinin sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti. Haksız rekabetin engellenmesi için Eskişehir Ticaret Odası olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirten Güler, zincir marketlerin sebep olduğu haksız rekabetin önüne geçmek amacıyla bakanlık düzeyinde çalışma yapılması için talepte bulunduklarını kaydetti. 

© Copyright 2017 | Eskişehir Ticaret Odası Tüm Hakları Saklıdır.
KVKK Aydınlatma Metinleri