ONLİNE İŞLEMLER

RUSYA İLE EKONOMİK İLİŞKİLER ETO’DA MASAYA YATIRILDI

ETO Başkanı Güler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel danışmanı Dugin ve beraberindeki heyet ile birlikte gerçekleştirdiği toplantıda Eskişehir ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi için izlenecek adımları değerlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel danışmanı Prof. Aleksandr Dugin beraberindeki heyet ile birlikte ETO Başkanı Metin Güler ile bir araya geldi. Karşılıklı ekonomik ilişkilerin görüşüldüğü toplantı 7 Mart Perşembe günü ETO’da gerçekleşti.  Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, son dönemde Türkiye’nin Rusya ile ekonomik işbirliğini artırdığını belirterek, Rusya’nın Eskişehir’in en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında ilk 15 ülke arasında yer aldığını dile getirdi. Ticaretin gelişmesi için ETO’nun da üzerine düşen görevi yerine getirmek için çalıştığını belirten Güler, bu kapsamda Saint Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği protokolü imzaladıklarını, Rusya Federasyonuna bağlı Çeçenistan ve Tataristan özerk cumhuriyetleriyle de işbirliği anlaşmaları yaptıklarını söyledi.

Karşılıklı ticareti geliştirmek iki ülkeye de kazanç getirir

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov ile bir hafta önce bir araya geldiklerini belirten ETO Başkanı Güler, bu görüşmede Eskişehir iş dünyasının Rusya ile işbirliğini geliştirme arzusunu ortaya koyduğunu dile getirdi. Eskişehir’in ileri teknoloji sanayisi ve sahip olduğu potansiyellerle yalnızca Anadolu’nun değil Türkiye’nin önemli üretim üslerinden biri olduğunu belirten Güler, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi halinde her iki ülkenin de kazançlı çıkacağının altını çizdi.

 Türkiye ve Rusya birçok alanda ortaklık yapıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel danışmanı Prof. Aleksandr Dugin ise, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha iyiye gittiğini belirterek, ekonomik, siyasi, enerji ve savunma alanlarında ortak projelere imza atıldığını kaydetti. Karşılıklı siyasi birliğin gelişmesi ile birlikte ekonomik ilişkilerin de buna bağlı artacağını belirten Dugin, bu kapsamda Rusya ile Eskişehir’in ekonomik ilişkilerinin daha çok geliştirilmesi için Eskişehir’de temaslar gerçekleştirdiğini belirtti. Dugin, her iki ülkenin ilerleyen dönemlerde daha büyük işlere imza atacağına inandığını sözlerine ekledi.   

© Copyright 2017 | Eskişehir Ticaret Odası Tüm Hakları Saklıdır.