ÇEVRİMİÇİ İŞLEMLERETO BAŞKANI GÜLER, MAAŞLAR DEĞİL ALIM GÜCÜ ARTIRILMALI

Mayıs ayı meclis olağan toplantısında değerlendirmelerde bulunan ETO Başkanı Metin Güler, maaş ve asgari ücret artışlarının tek başına çözüm olamayacağını belirterek, maaşlar yerine çalışanların alım gücünün artırılması gerektiğine dikkat çekti.

 

Eskişehir Ticaret Odası’nın mayıs ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Halil İbrahim Ara’nın açılış konuşmasıyla başlayan ve Mustafa Çekiç Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri karara bağlandı. Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’nde mayıs ayında düzenlenen etkinlikler hakkında bilgi vererek, mayıs ayında ETO TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenen Eskişehir Kitap Fuarı’nı 150 bin kitapseverin ziyaret ettiğini kaydetti. Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde ise kültür sanat etkinliklerinin yanı sıra 23. Ulusal Androloji Kongresi ve 4. Ulusal Hemşirelik Yönetimi Kongresi’nin de düzenlendiğini belirten Güler, Eskişehir’in kongre turizmini geliştirebilmek için de çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti. Kongre turizminin Eskişehir’in hizmet sektörünün büyümesi için bir fırsat olduğunu belirten Güler, Eskişehir’in fuarcılığın yanı sıra kongre turizminde de iddialı olabilmesi için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

 

Çalışanlar mutsuz ise ekonominin de bir ayağı eksik kalır

 

Gündemde olan asgari ücret artışı hakkında da değerlendirmede bulunan Güler, işverenlerin de çalışanların refahını istediğini belirterek, ancak maaş artışı yerine alım gücünün artırılması gerektiğine dikkat çekti. Çalışanların mutlu olmaması ve geçim zorluğu yaşaması halinde üretimin ve ekonominin bir ayağının eksik olduğunu belirten Güler, çalışanlar üzerindeki vergi diliminin azaltılmasının alım gücünün artırılmasına katkı sağlayabileceğini kaydetti. Maaş zamlarının piyasaya fiyat artışı ve enflasyon olarak yansıdığını, maaş zamlarının kısa sürede eridiğini belirten Güler, çalışanların refahını artıracak ek adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Dünyada gıda fiyatları azalırken Türkiye’de artmaya devam ettiğini belirten Güler, üretimin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Tasarruf tedbirleri tam olarak uygulanabilirse bütçe açığı azalır

 

Konut kiralarındaki yüksekliğin devam ettiğini belirten ve çalışanlar için sosyal konutların üretiminin önemine de dikkat çeken ETO Başkanı Metin Güler, bunun için ise uygun maliyetli arsa üretiminin ve yeni imar alanlarının açılması gerektiğini dile getirdi. Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi hakkında da değerlendirmede bulunana ETO Başkanı Metin Güler, tasarruf tedbirlerini memnuniyetle karşıladıklarını ve tedbirlerin tam olarak uygulanabilmesi halinde bütçe açığının azalacağını ve ekonomideki toparlanmanın hızlanabileceğini dile getirdi. 

© Copyright 2017 | Eskişehir Ticaret Odası Tüm Hakları Saklıdır.
KVKK Aydınlatma Metinleri