ONLİNE İŞLEMLER

ESKİŞEHİRLİ YAZILIMCILAR ETO İLE DÜNYAYA AÇILACAK

Eskişehir Ticaret Odası tarafından Ticaret Bakanlığı nezdinde yürütülecek ESİYAK projesine dahil olan inovasyon, AR-GE, bilişim ve yazılım sektörlerindeki firmalara 3 yıl boyunca destek verilecek.

Eskişehir Ticaret Odası, kentin geleceğine yön veren projelerine bir yenisini daha ekliyor. ETO, teknoloji odaklı inovasyon, AR-GE, bilişim ve yazılım sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerin desteklenmesi, uluslararası firmalarla rekabet edebilmesi için ESİYAK (Eskişehir İnovasyon, Yazılım ve AR-GE Kümelenmesi) projesini başlattı. Ticaret Bakanlığı nezdinde yürütülecek ESİYAK projesinde yer alan firmalara 3 yıl boyunca %75 oranında destek verilecek.

Eskişehir’in dünya ile rekabet edebilmesi için ESİYAK

Proje hakkında bilgi veren ETO Başkanı Metin Güler, bilişim ve yazılım sektörünün dünyada büyük önem kazandığını ve Eskişehir’in de bu sektörlerde hak ettiği yere gelmesi için ESİYAK projesini başlattıklarını kaydetti. Dünyada başta  IoT (Nesnelerin İnterneti) olmak üzere veri güvenliği, yapay zeka ve diğer teknolojilere yatırım yapanlar için hayal edilemeyecek fırsatlar olduğunu belirten Güler, Eskişehir’deki firmaların da bu fırsatlardan payını alması için ESİYAK projesinin çok önemli olduğunu söyledi. 

Güler: “Eskişehir geleceğin sektörüne odaklanmalı”

Orta ve uzun vadede yetişmiş insan kaynağı ve sanayi altyapısı gereği Eskişehir’in en önemli ekonomi gündeminin yazılım olacağını belirten Güler, “Eskişehir’in yeni vizyonu için çok önemli bir adım atıyoruz. Ticaret Bakanlığı nezdinde yürütülen girişimler sonucu, teknoloji odaklı inovasyon, AR-GE, bilişim ve yazılım sektörlerinde faaliyet gösteren ETO üyeleri, 3 yıl boyunca yürütülecek Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması Projesi (HİSER) ile desteklenecek. Bu sayede sektörde faaliyet gösteren Eskişehirli işletmelerin küresel pazarda rekabet edebilmesi için gerekli altyapı kurulacak” diye konuştu.

Proje kapsamında firmalara %75 oranında destek

Proje kapsamındaki firmalara küresel rekabet avantajı edinmek için ihtiyaç analizi yapılacağını belirten Güler, “Proje kapsamında yapılacak faaliyetlere ilişkin harcamalar, %75 oranında desteklenecek. Ayrıca faaliyetlere ilişkin desteğin aksamaması için tedbirler alındı. Tüm destek kalemleri Eskişehir Ticaret Odası ön finansmanıyla yapılacak, işletmelere ek maliyet getirilmeyecek. Üyelerimizin bu projeden yararlanmaları markalarını küresel platforma taşımalarına ve şehrimize yeni ufuklar açılmasına vesile olacak” dedi.

Son başvuru tarihi 11 Aralık 2018

Projeye katılım için firmalar Eskişehir Ticaret Odası’nın www.etonet.org.tr adresinde, projeler bölümünde yer alan ESİYAK menüsünü inceleyerek, katılım formunu doldurarak ETO Uluslararası İlişkiler Birimine ulaştırabilecek. Başvurular 11 Aralık 2018 tarihinde sona erecek.

© Copyright 2017 | Eskişehir Ticaret Odası Tüm Hakları Saklıdır.